Skip to content

Mustafa Eraslan

"Başarı sevmekle başlar"

Mustafa Eraslan iş hayatında. Siyasette ve girişimcilikte öncü ve başarılı olduğu kadar spor yöneticiliğinde de başarılı dönemler geçirdi.
Bugünlerde Kayseri’nin iki takımı üçüncü liglerde mücadele veriyorsa bunun da temelinde Eraslan’ın geniş ufku ve spora olan bakış açısı ön plandadır ve Eraslan gibi düşünenlerin sayesinde Kayseri, spor alanlarında büyük atılımlar kaydetmiştir.
Şöyle ki:1987-88 futbol sezonunda Kayserispor takımı başarılı olamadığı birinci ligden düşmüş, bu birinci lig mücadelesi ve macerası kulübün geleceğini de ipotek altına almıştır.
Takıma sahip çıkan yok. Yönetimi isteyen yok, koskoca Kayserispor takımı adeta 400 bin nüfuslu (o zaman) bir şehirde kaderine terk edilmiştir. Kulüp borç batağında olduğundan geçmişte kulübe hizmet edenler bile Kayserispor lafı açıldığında bulundukları ortamdan kaçar olmuşlardır.
Işte sarı kırmızılı kulüp böylesi zor günler yaşadığı dönemde Eraslan ve arkadaşları birlik olup yönetim yaparak genel kurulda yönetimi almışlar ve bu cesaret örneği ile de takdir toplamışlardır.

Düşünün böylesi bir dönemde Kayserili olarak davasına nasıl çıkıldığını Kayseri’nin manevi değerlerinin nasıl korunduğunu şehrin tek sosyal etkinliğinin hiçe sayılmaması için nasıl gayret ve mesai verildiğini sayın Eraslan yıllar önce masaya yatırmış, maddi ve manevi tüm imkanlarını seferber ederek bugünlerin Kayserispor’unu ayakta tutmayı başarmışlardır.
Hem de zamanın belediye başkanı Hüsamettin Çetinbulut’un 3.5 milyon lira mazot parasını vermediği bir dönemde, Karpuzatan tesislerinden Kayserispor’u nasıl atarım diye düşündüğü bir dönemde bırakın masayı. Sandalyeyi, futbolcuların yattığı yatakların hatta ve hatta 1968 yılından bu yana alınan büyük alın terlerinin döküldüğü madalyalar ve kupaların haciz olduğu bir dönemde Eraslan ve arkadaşları Kayserispor’un hükmü şahsiyetine zarar getirmemek için nasıl gayret sarf ettiklerini tüm Kayseri şahit olmuştur.
Kayserispor kulübüne yeni bir yönetim yapılıncaya kadar. Konsersüs sağlanıp memleketin sanayi odası, ticaret odası, esnaf ve sanatkarlar biriliği ve ileri gelen iş adamları yönetime girip “şampiyonluk” parolası verilinceye kadar Eraslan ve arkadaşlarının maddi ve manevi, kulübe desteği devam etmiş ve yönetim sağlam temellere oturunca da misyonunu tamamlayan ekip köşesine çekilmiştir.
Kayserispor’u sağlam bir yönetime teslim eden Eraslan, spor kulüplerine ihtiyaç olduğu her zaman desteğini vermiş, ancak bir süre yönetimlerde aktif olarak görev almamıştır. Ta ki Erciyesspor üçüncü lige ilk çıkan Kayseri ekibidir ve lige zamanın emniyet müdürü Güner Kalkandelen ve müdür muavini Yaşar Gökışık’ın oluşturduğu ve eşraftan bir çok saygıdeğer Sabri Eraslan, Halil Kocabey, Yılmaz Büyüknalbant, Rıfat Pekkan gibi isimler alınarak kurulan Emniyetspor olarak çıkmıştır.
İçişleri Bakanlığının Emniyet güçlerinin takım kuramayacağını, kurulu bulunan takımların tasfiye edilmesini emreden kararının açıklanmasından sonra, Erciyesspor adını almıştır.
Erciyesspor bir süre Kayserili spor adamlarının yönetiminde liglerdeki hayatını idame ettirmiş, maddi dar boğaza düşülüp masraflarının altından kalkılamaz olunca da arayışlarına geçilmiştir. İşte o dönemde geçmişte spora büyük hizmetler veren Mustafa Eraslan adı gündeme gelmiş, halen gazetemizin genel yayın yönetmenliğini yapan Salih Balcı’nın aracı olmasıyla da Erciyesspor Kulübü Mustafa Eraslan’ın başkanlığına teslim edilmiştir.

Zor günler yaşayan Erciyesspor, Mustafa Eraslan’ın yaptığı yönetimle kısa sürede toparlanmış ve kötü günleri geride bırakmıştır.
Kayseri -Yozgat dostluğunun temelleri de Başkan Mustafa Eraslan’ın ince zekası sonucu sağlam temellere oturtulmuş, iki şehrin halkı ikinci bir Sivas-Kayseri olayı yaşamadan Eraslan’ın girişimi ve gayreti ile tatlı sonuçlanmıştır.
Zira şampiyonluk mücadelesi veren Yozgatspor’un Erciyessporla oynayacağı hayati maç Eraslan dönemine rastlamaktadır.
İş dünyasında ve siyasetteki ince zekasını sporda da yürüten Eraslan, Kayseri-Yozgat maçının olaysız, iki şehrin dostluğuna zeval getirmeyecek şekilde sonuçlanmasında, maçın dostça sahada oynanacağını en iyi şekilde göstermesi ile de spor çevrelerinin takdirini toplamış, alkışını almıştır.
Erciyesspor’un kapanıp yok olmaması için gayretlerini esirgemeyen Mustafa Eraslan, iki yıl başkanlık yaptıktan sonra Erciyesspor’un büyükşehire devredilip Kayseri gençliğine daha iyi imkanlarla hizmet vermesine,maddi sıkıntı çekmemesini sağlamıştır.
Kayseri gençliğinin kahve köşelerinden spor sahalarına yönelmesi konusunda da üstün gayret sarf eden Eraslan, Erciyesspor’un Büyükşehir adı altında hayatını devam ettirmesi için de maddi ve manevi fedakarlık yapıp bir tek kuruş talep etmeden kulübü tüm mal varlığı ile devretmesinde en büyük öncülerden birisidir, hatta o olayın mimarıdır.
Büyükşehir Belediye Erciyesspor’da da ikinci başkan olarak görev yaptıktan sonra aktif spor yöneticiliğine ara veren Eraslan, 1998-1999 sezonunda Kayserispor Yönetim Kuruluna girmiştir. Kayserispor adına tarihi şirketleşme kararına da imza koyan Mustafa Eraslan, bugün bir ,çok lig takımının yapamadığı şirketleşmenin de öncülerindendir.
Kayserispor A.Ş:’nin 10 kişilik yönetiminden birisi olan ve hissedar olan Mustafa Eraslan, Kayseri için yapılan her güzel işte var olacağını da beyan etmiş ve şehrin tek sosyal aktivitesi olan spora hizmetin gençliğe ve insanlığa hizmet olduğu ilkesini de ilk sıralarda kabul edenlerdendir.
(Başarı Sevmekle Başlar kitabından)

Reklamlar

%d blogcu bunu beğendi: