Skip to content

Mustafa Eraslan

"Başarı sevmekle başlar"

“Üniversiteyi bitirdiğinizde göreceksiniz ki bu 99’dan 100 olmaktır. Lakin iş hayatını tanıdığınızda, bu hayatın sıkıntılarını, acılarını, sevinçlerini paylaştığınızda, zorluklarını gördüğünüzde başarıyı yakalamışsanız bu 0’dan 100 olmak demektir. Bunu hayatta her şeyin tahsille, mekteple olamayacağını anlamanız için söylüyorum. Okul, bir insan için çok önemlidir. Lakin, okulla kültür, tecrübe ve kişilik bir araya gelmelidir. Böyle olursa dört başı mamur olur ki istediğimiz şey budur.”
“Hırs güzeldir ve gereklidir. Lakin, hırs, seviyeli ve ahlaklı olmalıdır. Zorluklarla karşılaştığınızda hırsınız sizi daha çok çalışmaya sevk etmelidir. Çalışın… Kendinize saygı duyun ki başkaları da size saygı duysun.”
“Değerli küçüklerim, çalışmak ibadetlerin en yücesidir. Ama dürüst ve namuslu çalışmak. İnsanları kullanmak için dostluk kurmayın, dost olmak için dost olun. İnsanları hemen iyidir, kötüdür diye ön yargılı değerlendirmeyin. Çok meşhur bir ata sözü vardır: Kusursuz dost arayan dostsuz kalır, derler. Merhaba dediğiniz insanların kişiliklerini ve seviyelerini ölçün, onların hazmedemeyeceği derecede değer verin. İnsanlardan uzak durmakla, kırılıp küsmekle hiçbir şey elde edemezsiniz.”
Mustafa Eraslan
“Başarı Sevmekle Başlar” kitabından…

Reklamlar

%d blogcu bunu beğendi: