Skip to content

Mustafa Eraslan

"Başarı sevmekle başlar"

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, referandum sürecinde medyanın MHP ile ilgili haberleri çarpıtarak verdiği eleştirisini getirerek, MHP’nin gerçek duruşunu anlamak istemeyenleri(medyayı) Allah’a havale ediyorum” dedi.
Vural, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında referandum sürecinde MHP’nin neden “hayır” dediğini değerlendirdi.
Vural referandum sürecinde ise AKP’nin “evet” demek için ‘yalanlar uydurarak’ ve bu yalanları vatandaşa medya aracılığıyla iletilmesi konusunda ciddi bir sorunla karşı karşıya kaldıklarını ifade etti. Medyanın bu süreçte kendilerine destek vermediği eleştirisini getiren Vural, “Hep birlikte bu ülkede nasıl yaşamamız gerekiyor, böyle bir Türkiye konusunda vatandaşlarımızın gerçek tercihlerinin milli iradeye yansıtılmasını temin etmesi gerekirken, maalesef bir takım siyasi ve ticari kaygılar tehditler şantajlar, havuç ve sopa yöntemleriyle gerçekten bu süreci sizlerde yaşadınız” dedi.
Bu süreç içerisinde medyanın bu tür yaklaşımlarının, meyde ahlakıyla nasıl bağdaşacağını herkesin kendi vicdanlarında muhakeme etmesi gerektiğini söyleyen Vural, MHP’nin mertçe cesurca bir siyaset izlediğini söyledi. Ancak, medyanın gerek haberlerinde gerekse köşe yazılarında MHP’ye karşı, bazı gerçekleri çarpıtarak yalan yanlış bilgilerle, komplolarla provokasyon yaparak verdiklerini belirtti.

-MEDYAYI ALLAH’A HAVALE EDİYORUM –
Vural, referandum sürecinde medyanın MHP’nin duruşunu yanlış gösterdiğini öne sürerek,”MHP’nin gerçek duruşunu anlamak istemeyenleri (medyayı) Allah’a havale ediyorum” dedi.
Referandum konusunda halkın tercihine de değinen Vural, Anayasa çalışmaları sürecinde MHP’nin uzlaşma çağrılarını çöpe atıldığını söyleyerek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 2011 genel seçimlerinin ardından yeni bir Anayasa yapılması için yaptığı uzlaşı çağrılarına da tepki gösterdi. Vural şöyle devam etti:
“2011’de arayacağın uzlaşmayı niye bugün aramadın diye sorulduğunda; verecekleri bir cevap yoktur. ‘Ben bugün bunu kıvırdım’ diyecek. Yeni bir taktik anlayışıyla sözde bir uzlaşı arayışına gidecek. Bundan sonraki Anayasa değişikliğine bu yargı sisteminin doğurduğu endişelerin haklı çıktığı zaman, bunları istemeyiz dediğimiz zaman ne olacak? Başbakan Erdoğan yeni Anayasa için ‘Hodri meydan’ diyor ne güzel. Ne kadar uzlaşmacı bir adam. Ne kadar uzlaşmaya acık bir siyaset anlayışıyla toplumu ikiye böldü. Böyle bir tartışma aslında yeni bir maskeli siyasetin yansımasıdır.”
Türkiye’yi sanal bir Anayasa tartışması ekseninde vatandaşların gerçek sorunlarını gündeme gelmesine engel olmak için yapıldığını öne süren Oktay Vural, Türkiye’nin bugün atanması yapılmayan öğretmenleri, işsizliği esnafı, tarımı konuşması gerektiğine dikkat çekti.
-MHP NİÇİN “HAYIR” DEDİ-
MHP’nin, Anayasa değişikliğine “hayır” dediğinin gerekçelerini anlatan Vural, “MHP Anayasa çalışmaları sırasında da, referandum sürecin de de ‘hayır’ demiştir. Niye demiştir; bu Anayasa değişikliğine kutuplaşma olmaması için, bir uzlaşı olması için hayır demiştir. ‘Bu yöntem yanlıştır,milleti birbirine kırdırırsınız’ dediği için bu Anayasa değişikliğine hayır dedi ve haklı çıktı. Yargı siyasallaşmamalıdır dedik, onun için hayır dedik…”
Habur konusunda da MHP’nin haklı çıktığını ifade eden Vural, yine haklı çıkacaklarını savundu.
Son günlerde MHP’ye bir takım oyunlar oynandığını iddia eden Vural, MHP’den “korkuyorlar, MHP’nin varlığından korkuyorlar. AKP, MHP’yi tehlike olarak görüyor” diye konuştu.
-TEŞEKKÜR GÖRÜŞMESİ OLACAKTI-
Vural, Hükümet temsilcileri ile BDP’lilerin, PKK’nın eylemsizlik kararını görüşmek üzere yapacakları, ancak Hakkari’de yapılan saldırının ardından gerçekleşemeyen görüşmeyi değerlendirirken, “Bu görüşme aslında bir teşekkür görüşmesi olacaktı” iddiasında bulundu.
Vural, “İmralı desteği ile devam ettirilen referandum sürecinin ve sonrasında nasıl devam ettirilmesi konusunda yine gizlenmiş bir AKP BDP görüşmesi ortaya çıkmıştır. Daha önce Habur konusunda yapılan gizli görüşmeyi ben ortaya çıkarmıştım. Bunun aslında bir teşekkür görüşmesi olacağı açıktı” dedi.
-RESMİ BELGELER AÇIKLAYACAĞIM –
Referandum sürecinde AKP’ye İran’dan gelen 25 milyon dolarlık destek iddialarına da değinen Vural, “AKP’nin bu konuda dava açmasını doğru buluyorum. İnşallah yalandır. Ancak, birkaç hafta sonra hangi konularda nasıl destek alındığını resmi belgelerle açıklayacağım” diye konuştu.(ANKA)
Reklamlar

%d blogcu bunu beğendi: