Skip to content

Mustafa Eraslan

"Başarı sevmekle başlar"

MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, Hükümet Temsilcileri ile Bdp’liler Arasında Gerçekleşen Görüşmeleri Değerlendirirken, “Anlaşılıyor Ki, AKP Hükümeti ile Bölücü Terör Örgütü Arasında Müzakere Başlamıştır. Bu Müzakerede Amaç; PKK’nın Türkiye’ye Saldırmasını Önlemek, Kan Akıtılmasını Durdurmaksa, Bunun Karşılığında da PKK’nın Talepleri Bilinmektedir” dedi.

MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, Hükümet temsilcileri ile BDP’liler arasında gerçekleşen görüşmeleri değerlendirirken, “Anlaşılıyor ki, AKP Hükümeti ile bölücü terör örgütü arasında müzakere başlamıştır. Bu müzakerede amaç; PKK’nın Türkiye’ye saldırmasını önlemek, kan akıtılmasını durdurmaksa, bunun karşılığında da PKK’nın talepleri bilinmektedir” dedi.
Şandır, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında et ithalatı ile ilgili kaygılarını dile getirdi. Şandır, iktidarın, “Halkın beslenmesi ve sağlığını tehlikeye atan politika izlediğini” savunarak, beslenme, sağlık gibi konularda gerekli tedbirleri alamadığı için iktidarın başarısız olduğunu ileri sürdü. Şandır, “Öyle görülüyor ki, insanlarımız Kurban Bayramı’nda kesecek hayvan bulamayacak” dedi.
Toplantının ardından gazetecilerin sorularını da yanıtlayın Şandır, Hükümet temsilcileri ile BDP arasında yapılan görüşmenin sorulması üzerine; MHP olarak süreci çok dikkatli olarak izlediklerini belirtti.

Şandır, “Anlaşılıyor ki, AKP Hükümeti ile bölücü terör örgütü arasında müzakere başlamıştır. Bu müzakerede amaç; PKK’nın Türkiye’ye saldırmasını önlemek, kan akıtılmasını durdurmaksa, bunun karşılığında da PKK’nın talepleri bilinmektedir. Bununla ilgili gazetelerde açıklamalar yer almakta” dedi.
Habur’dan gelen teröristlerin getirdiği mektupta da aynı talepler olduğuna dikkat çeken Şandır, “Dolayısıyla, terörü önlemek, vatandaşın can güvenliğini sağlamak sorumlu olan AKP Hükümeti, terörle mücadeleden vazgeçerek müzakereye başladığına göre; PKK’ya hangi tavizlerini vereceğini önümüzdeki süreçte birlikte göreceğiz” diye konuştu.
AKP’nin yapmayı planladığı Anayasa Değişikliği çalışmaları ile ilgili Şandır, Hükümete şu soruları yöneltti:
-YENİ KIRMIZI ÇİZGİLERİNİ AÇIKLAMASINI İSTİYORUZ-
Yapacağınız Anayasa değişikliğinde veya düzenleyeceğiniz Anayasa değişikliğinde Türkiye Cumhuriyeti Devletini iki milletli bir Devlete dönüştürecek misiniz? Türk Milletini iki dilli bir millete dönüştürecek misiniz? Genel af ilan edecek misiniz, İmralı canisini sokaklara Salı verecek misiniz? Bunların Hükümet yetkililerin topluma açıklaması lazım. Bu müzakerelerde taraflar “olmazsa olmaz’ şartlarını öncelikle ifade etmek mecburiyetindeler. Müzakere taraflar arasında karşılıklı olarak tavizler verilerek yapılır. AKP Hükümeti Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kırmızı çizgilerinden ne kadar taviz verecektir, PKK’nın taleplerini ne ölçüde karşılayacaktı? Bu konuda Hükümetin yeni kırmızı çizgilerini Türk toplumuna açıklamasını istiyoruz.
Şandır, Ağustos 2005 yılında Başbakan Erdoğan’ın, Kürt politikasına yönelik yaptığı bir konuşmayı hatırlatarak, Erdoğan’ın, “Kürt kimliğini tanıyorum, bu kimliğin sorunları benim sorunlarımdır, Kürt sorununu demokrasi içerisinde siyaset üreterek çözeceğim. Silahları bırakın, dağdan inin masaya oturun birlikte siyaset üretelim” şeklindeki sözlerine aftta bulunarak, “şeklindeki sözünü vaadini ilk günden ülkemizin geleceği açısından bir yıkım projesi olacağını ifade etmiştik. Sayın Başbakan verdiği sözü başlattı. Bir yıkım projesi olarak “Açılım’ projesini başlatmıştır” dedi.
Şandır, MHP’nin izlediği muhalefetin sonucu, söz konusu projenin gerçekleşemediği görüşünü dile getirdi.
Hükümetin açılımın içini doldurmak için Anayasa değişikliğini değiştirdiğini öne süren Şandır, “Bu sürecin devamı olarak PKK ile AKP Hükümeti arasında bir müzakere başlamıştır. Bu müzakere yeni bir Anayasa Değişikliği ile sonuçlanacaksa, bu Anayasa’da yapılacak değişiklikler topluma açıklanmalıdır. Yaşananları ve yaşanacak olanları MHP olarak izliyoruz” diye konuştu.
-“YOL ARKADAŞI OLMAYIZ”-
Şandır, Hükümetle bu konuda bir araya gelip gelmeyeceklerinin sorulması üzerine; “PKK ile müzakere için MHP’yi kendilerine yol arkadaşı yapamayacaklar. PKK’nın taleplerini karşılamak için değiştirmeyi düşündükleri anayasa çalışmalarına veya yeniden düzenlemek istedikleri Anayasa çalışmalarına MHP asla destek vermeyecektir. MHP, 1982 anayasasını savunmamaktadır, değiştirilmesini istemektedir ama bu Anayasa Değişikliği milletimizin kurucu hukukunu değiştirecek bir niyetle yapılmamalıdır. Özgürlüklerin, kısıtlamaların kaldırması ve ihtiyaçlara cevap verecek bir yapıya kavuşturulmasına ‘evet’ diyoruz ama devletimizin kuruluş hukukunu değiştiren bir yaklaşıma asla destek vermeyiz” yanıtını verdi.

Reklamlar

%d blogcu bunu beğendi: