Skip to content

Mustafa Eraslan

"Başarı sevmekle başlar"

Seçim kampanyasını yarın ‘Akdamar’a tepki olarak Kars’ta Anı Harabeleri’nde kılacağı cuma namazı sonrası başlatacak olan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye büyük destek geldi. İl Başkanı Oktay Aktaş, “Namaz için 5 bin kişilik hazırlık yaptık” dedi.
AKP ağırdan alıyorBahçelİ’nin namaz kılacağı Fethiye Camii’ni Alparslan Büyük Katedral’den dönüştürmüştü. Cami şu anda ibadete kapalı. Valiliğe verilen izin yazısı, kültür müdürlüğü ve müftülüğe pas edildi. Ayine izin veren AKP’nin namaza izin verip vermeyeceği belirsiz.

Bakan Günay’ı tiye aldı
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Anı’da kılacağı cuma namazı için “Devlet Bey, bireysel olarak kılabilir” diyen Kültür Bakanı Ertuğrul Günay’ı pişman etti: Bakan, cuma namazının tek başına kılınamayacağını bilmiyor galiba… 

MHP’liler tepkili Cihan Paçacı:
Akdamar’da, Sümela’da ayine izin veren AKP, cuma namazı kılmamıza nasıl ‘istismar’ der!
Akif Akkuş:
Türkİye’de Müslümanlığı karartma çabaları var. Kiliseler kime açılıyor, merak ediyorum. 
Erkan Akçay:
Cuma namazımıza gösterdiği tepki, AKP’nin uluslararası odaklarla ilişkilerini billurlaştırdı. 

Anı’ya büyük çıkarma
Devlet Bahçeli’nin Anı harabelerindeki Fethiye Camii’nde cuma namazı kılmak için yapılan izin başvurusuna henüz cevap verilmedi. MHP Kars İl Başkanı, “5 bin kişi gideceğiz, ancak siyasi şova dönüşmeyecek” dedi
Haber: Fatih ERBOZ
Kars’taki Anı harabelerinde bulunan Fethiye Camii’nde cuma namazı kılmayı planlayan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye henüz izin verilmedi. Alparslan’ın 1064’te ilk cuma namazını kıldığı Fethiye Camii halen ibadete kapalı. Kars İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü yetkilileri, “Yazı bize geldi. Henüz kesinleşmiş bir şey yok. Normal bir başvuru gibi değerlendiriyoruz” dedi. MHP Kars İl Başkanı Oktay Aktaş ise, “Olumlu cevabın geleceğini umarak 5 bin kişilik bir hazırlık yapıyoruz. Siyasi bir şova asla dönüştürülmeyecek” dedi.
Çifte standart olur
Anı’da Bahçeli’nin cuma namazı kılacağını açıklaması üzerine gelen tepkileri değerlendiren MHP Genel Sekreteri ve Ankara Milletvekili Cihan Paçacı, “Akdamar ve Sümela’da ayin yapılmasına izin veren zihniyetin Fethiye Camii’nde namaza izin vermemesi çifte standart olur” dedi. Bunun bireysel bir durum olarak nitelendirilmesini anlayamadığını dile getiren Paçacı, “Eğer bunu bireysel bir noktada değerlendiriyorlarsa büyük bir gaflet içerisine düşerler. Bilindiği gibi cuma namazı cemaatle kılınmaktadır. Akdamar Kilisesi’nde Sümela Manastırı’nda ayin yapılmasına izin verenler, Müslüman bir ülkede cuma namazı kılınmasını istismar olarak nitelendiremezler. Cuma namazı kılınmasını istismar olarak değerlendirmek isteyen zihniyet öncelikle kendi partisinin istismarlarını değerlendirmelidir” şeklinde konuştu.
Korku ve telaş var
MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay, MHP’nin Anı harabelerinde cuma namazı kılma açıklamasına bu kadar tepki gelmesinin nedenini korku ve telaşa bağladı. Akçay, “Sümela’daki ayin Rum Pontus Devleti’ni işaret etmiştir. Akdamar Kilisesi’ndeki ayin doğumuzda kurulmak istenen Ermeni yapısını, Ermenistan’ın hedeflerini işaret etmiştir. MHP’nin Ani harabelerinde kılmak istediği cuma namazının ise neyi işaret ettiğini Müslüman Türk milleti çok iyi okumaktadır. Bu nedenle AKP’den tepki gelmiştir” dedi. Dini istismar eden adresin AKP olduğunu ifade eden Akçay şöyle devam etti: “Bakan açıklama yapıyor. Son derece garip ve anlaşılmaz. Anayasa ve Siyasi Partiler Kanunu’na aykırı bir durum olduğunu ifade ediyor. AKP’den bu yönde tepkiler geliyor. Bu açıklamaları yapanları kınadığımı ifade etmek istiyorum.”
Alparslan’ın 1064 yılında Anı’daki Büyük Katedral’de bulunan haçı indirerek ilk cuma namazını kıldığı Fethiye Camii halen ibadete kapalı bulunuyor.

MHP: Namaza engel yok
MHP Mersin Milletvekili Akif Akkuş, Türkiye’de Müslümanlığın karartılma çabalarının olduğunu söyledi. AKP’nin AB sevdası peşinde olduğunu ifade eden Akkuş, “Türkiye’de iktidarda bulunan başbakan ve bakanların ülkemize zarar vermek istediklerini düşünmüyorum. Ancak Türkiye kuşatılmış durumda. Aldatılıyorlar ve kandırılıyorlar. En masum düşüncelere bile gereksiz tepki gösterdiklerini düşünüyorum. Anadolu’da bizden önce insanlar yaşadı. Onların ibadethaneleri vardı. Ancak Anadolu işgal edildikten sonra buraları camiye dönüştürüldü. Eğer Selçuklu İmparatorluğu ve Osmanlı İmparatorluğu’nun hoş görüsü olmasaydı bugün hiçbiri ayakta kalmazdı yok olur giderdi” diye konuştu.
Kaç kişi katılacak
” Ermeni açılımı “ sonrasında gündeme gelen kiliselerin kime açıldığını çok merak ettiğini dile getiren Akkuş, ” Bu ibadethaneleri kime açıyorsunuz? Bugün ’Ben Hıristiyan’ım, ibadethanem yok ibadet yapamıyorum’diyenlerin sayısı nedir? Bunların cemaatleri var mı? Bu sorular neden sorulmuyor? Örneğin Tarsus’ta da kilise açılmak isteniyor. Peki bu kiliseyi kime açacaksınız? Avrupa Birliği’ne (AB) girme niyetiyle adeta vatandaşı oyalıyorlar. Bu tavırlar toplumda hoş karşılanmıyor “ dedi. Akkuş, MHP’nin Anı harabelerinde cuma namazı kılmasının önünde hiçbir engel olmadığını da kaydetti.

Günay’dan Bahçeli’ye: Allah kabul etsin
Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin Anı harabelerinde cuma namazı kılma kararı üzerine yaptığı açıklamaya gelen tepkilere cevap vermedi. İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde “Müze ve Örenyerleri Gişelerinin İşletimi, Giriş Kontrol Sistemlerinin Modernizasyonu ve Yönetimi İhalesi” nin sonuçlarına ilişkin düzenlediği basın toplantısının ardından gazetecilerin sorularını cevaplayan Günay, Bahçeli’nin kararının hatırlatılması üzerine, “Allah kabul etsin” dedi. Savarona konusunda da Günay, bakanlık olarak kendilerinin bu yatla bir ilgilerinin olmadığını söyledi, “El koyma hakkımız olsa bugün koyarım” diye konuştu.

Bakanlık denetiminde
Bakanlık ise, ayin yapmak isteyen cemaatlere 16 kiliseyi adres göstermeye başladı. Bu kiliselerde ayin yapılması için o ilin valiliğine başvurmak yeterli oluyor. Bakanlık tarafından ayine izin verilen kiliseler şöyle: İzmir Meryemana Kilisesi, İzmir St. Jean Bazilikası, Kapadokya Derinkuyu Ortodoks Kilisesi, Kaymaklı Kilisesi, Göreme Kılıçlar Kilisesi, El Nazar Kilisesi, Ürgüp Mustafa Paşa Konstantin Eleni Kilisesi, Avanos Dereyamanlı Kilisesi, Antakya St. Pierre Kilisesi, Antalya St. Nikola Kilisesi (Noel Baba Müzesi), Mersin Tarsus St. Paul Kilisesi, Isparta Yalvaç St. Paul Kilisesi, Manisa Sardes Örenyeri, Bursa İznik Ayasofya Kilisesi ve Konsül Sarayı, Denizli Laodicea’daki iki kilise, Trabzon Sümela Manastırı (yılda bir), Van Akdamar Kilisesi (yılda bir). (ANKA)

Bahçeli: Kültür Bakanı görevden alınsın
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli seçim çalışmalarını başlatmak üzere 1 Ekim 2010 Cuma günü Ermenistan kenti Anı’daki Fethiye Camii’nde namaz kılacağını açıklamasının ardından Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın “Bireysel olarak temiz bir mekan bulup namaz kılabilir. Yasalar bir siyasi partinin din istismarı ile yola çıkmasını ve toplu gösteriyi engelliyor. Ama Devlet Bey’in bireysel olarak bu hakkını kullanmasına saygı duyarım” sözlerine cevap verdi.
Tek başına kılınmazBahçeli şunları söyledi: “Sayın Bakan cuma namazının tek başına kılınamayacağını bilmiyor galiba. Bu ya çok büyük gaf, ya da temsil ettiği camiaya büyü bir hakarettir. Fütursuzca yapılmış bu açıklamayı kaale almıyoruz. Serhat şehirleri Kars, Ardahan ve Iğdır’dan sonra Ani’ye geçecek ve orada Cuma namazımızı kılacağız. Eğer Sayın Bakan parti olarak suç işlediğimizi düşünüyor ise yeni oluşturacakları Anayasa Mahkemesi’ne ilk suç duyurusunu yapıp bizi ihbar etsin. Peki, Sayın Bakan, Başbakan’ı Tayyip Bey’in bayram namazı sonrası Sultanbeyli Merkez Camii önünde yaptığı referandum mitingini nasıl açıklayacak. Ben Sayın Başbakan’ın yerinde olsam      cuma namazının tek başına kılınmayacağını bilmeyen bir bakanı derhal görevden alırdım.”
Dipsiz kuyudan su içmeyiz
Bahçeli şunları söyledi: “Sayın Bakan cuma namazının tek başına kılınamayacağını bilmiyor galiba. Bu ya çok büyük gaf, ya da temsil ettiği camiaya büyü bir hakarettir. Fütursuzca yapılmış bu açıklamayı kaale almıyoruz. Serhat şehirleri Kars, Ardahan ve Iğdır’dan sonra Ani’ye geçecek ve orada cuma namazımızı kılacağız. Eğer Sayın Bakan parti olarak suç işlediğimizi düşünüyor ise yeni oluşturacakları Anayasa Mahkemesi’ne ilk suç duyurusunu yapıp bizi ihbar etsin. Peki, Sayın Bakan, Başbakan’ı Tayyip Bey’in bayram namazı sonrası Sultanbeyli Merkez Camii önünde yaptığı referandum mitingini nasıl açıklayacak. Ben Sayın Başbakan’ın yerinde olsam cuma namazının tek başına kılınmayacağını bilmeyen bir bakanı derhal görevden alırdım. Sivas-Gavurdağı çizgisinin ötesine gidemiyor hakkımızda propaganda yapıyorlar. Türkiye’nin her yerinde olacağız. Meclis’in açıldığı 1 Ekim günü de ben Kars’ta olacağım” dedi.

Reklamlar

%d blogcu bunu beğendi: